top of page

Foxterriér hladkosrstý/Fox terrier smooth

Originálny názov plemena : Fox Terrier Smooth

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Vyháňanie líšok

Dnešné využitie : Spoločník, lovecký pes

Priemerná dĺžka života : 13 - 14 rokov

Hmotnosť : Psy 7,26 - 8,17 kg Feny 6,8 - 7,7 kg

Výška : 38,5 - 39,5 cm

História 

História foxteriéra, ako ho poznáme dnes, začína až na začiatku 19. storočia. Prvé správy, ktoré pochádzajú už z 15. storočia, pojednávajú skôr o teriéroch ako takých. Názvom teriér boli označovaný malé psy, ktoré boli využívané na lov škodnej zvery, pre hubenie hlodavcov a taktiež k loveniu pod zemou. Neboli chovaný podľa jednotného štandardu, dôležitá bola upotrebiteľnosť v lovení a výkonnosť. Tieto požiadavky však už viedli k zachovaniu určitej telesnej stavby. V dobe, keď v Anglicku prišli do módy hony na líšku v parforsnom štýle, rástla i obľuba foxteriéra. Názov tento pes získal práve vďaka svojmu použitiu pri vyháňaní líšok. V tomto období sa síce ešte foxteriéry nechovali podľa nejakých predpisov, ale boli to už psy pomerne jednotného typu. Psy z tohoto obdobia sú považovaný za priamych predchodcov foxteriéra. Veľa ich bolo zafarbených black and tan alebo na bielo a ich krížením sa vyvinuli i psy strakatý, a to predovšetkým trojfarebný. Existuje taktiež domnienka, že do chovu bola primiešaná krv bígla, ktorá priniesla trojfarebnosť a bulteriéra, ktorý dodal plemenu ráznosť. Niekoľko foxteriérov sa objavilo na prvej anglickej výstave psov v Newcastle-on-Tyne, v roku 1962 bola na výstave v Islingtonu vyhlásená už zvláštna trieda, naozajstný prelom však začal v rovnakom roku na výstave v Birminghamu, kde boli foxteriéry považovaný za nové variety krátkosrstého teriéra. Hladkosrstý foxteriér bol v skorších dobách viacej obľúbený než jeho drsnosrstý brat, to sa však postupom doby zmenilo. Pravdepodobné je, že obe variety sa vyvíjali súčasne a boli medzi sebou i rôzne krížené. Najväčšieho rozmachu dosiahli obe variety medzi dvoma svetovými vojnami, keď boli foxteriéry obľúbený po celom svete.



Typy
Okrem foxteriéra hladkosrstého existuje ešte varieta s odlišným typom srsti, foxteriér drsnosrstý, plemenný štandard je vytvorený pre každú varietu zvlášť.



Všeobecný vzhľad
FCI radí foxteriéra v skupine teriéry do sekcie vysokonohý a strednenohý teriéry. Foxteriér je dobre vyvinutý lovecký pes, nie je nikdy hrubý ani róbustný. Lebka je plochá, smerom k očiam sa postupne zužuje, stop je len mierne naznačený. Oči s bystrým výrazom sú malé a tmavé, a preferuje sa ich okrúhly tvar. Nos je čierny. Uši sú malé, majú tvar písmene V a sú sklopené tesne k lícam. Telo na stredne dlhých nohách má pevný, rovný, krátky chrbát, hlboký, nie príliš široký hrudník a dobre osvalené, mierne klenuté bedrá. Pomerne silný chvost je nasadený vysoko, býva obvykle skrátený a je nesený veselo nahor, nikdy však preklopený na chrbát.

Srsť a farba srsti
Srsť je priliehavá, hustá a bohatá, je hladká a rovná, na dotyk tvrdá. Biela farba srsti prevláda. Foxteriér môže byť v farbe bielej, v kombinácii bielej s trieslovou, čiernej s trieslovou alebo s čiernymi znakmi. Veľmi nežiadúca je farba žíhaná, červená alebo jantárovo hnedé znaky.



Povaha
Foxteriér je temperamentný, veselý pes. Je veľmi húževnatý, ostražitý a ostrý. Nechýba mu odvaha, je priateľský, ale dokáže byť i tvrdohlavý.

Spoločenská charakteristika
Foxteriér sa veľmi rýchle stáva členom rodiny. Ku všetkým členom je prítulný a rozdáva dobrú náladu. Svojmu pánovi je verný. Je veľmi ostražitý, ale nebýva agresívny. V spoločnosti ďalších psov rád vyvoláva bitky. Je taktiež potrebné si uvedomiť, že ide o psa s vrodeným loveckým pudom, preto je jeho obľubou naháňať a loviť mačky i iné drobné zvieratá.

Vzťah k deťom
Milá povaha predurčuje foxteriéra ako ideálneho spoločníka hlavne väčších detí. Pretože je veľmi temperamentný, nikdy si nenechá ujsť príležitosť k rôznym hrám .

Výchova
Tento pes potrebuje už od útleho veku veľmi dôslednou výchovu. Pretože dokáže byť pomerne tvrdohlavý, je nutné, aby včas pochopil hierarchiu v rodine. Nevychovaný pes sa môže stáť nezvládnuteľným a môže tak robiť problémy nie len majiteľovi, ale aj okoliu. Foxteriér sa ľahko, dobre a rád učí, takže výcvik nie je najnáročnejší. Je potrebné ukázať mu pevnú ruku a poskytnúť mu dostatok zábavy a zamestnania, potom sa stáva ideálnym rodinným psom.



Držanie

Tohoto psa je vhodné chovať v byte, i keď v letných mesiacoch môže bývať i vonku. Neznáša však samotu a v žiadnom prípade neznesie byť uviazaný u búdy. V byte potrebuje svoje miesto, kde bude môcť nerušene odpočívať, zároveň ale sledovať dianie v rodine. Brlôžok mu pripravte na suchom, teplom mieste bez prievanu. Pretože ide o psa veľmi temperamentného, je dobré ubytovať ho vo vašej neprítomnosti v klietke, na ktorú si však musí postupne navyknúť, aby sa pre neho nestala väzením, ale bezpečným útočiskom.


Pracovné využitie
Foxteriér má veľmi široké pracovné využitie. Jeho hlavným poslaním je norovanie, môže však taktiež plniť funkciu prinášača drobnej zvery, sliediča a farbiara, pretože je vytrvalý, má vynikajúci čuch, dobrý postreh a zmysel pre orientáciu.



Pohyb 
Foxteriér je veľmi živý a temperamentný pes, ktorý vyžaduje veľa pohybu a dostatok zábavy. Vyžaduje preto športovo založeného pána. Pretože sa veľmi rád a dobre učí, a rád taktiež plní rôzne úlohy, je vhodné sa s ním zapojiť do niektorého zo psích športov, napríklad agility. Zabaví sa taktiež pri hrách s loptou či plávaním.



Starostlivosť
Krátka, hladká srsť foxteriéra sa udržuje ľahko. Má síce samočistiace schopnosti, ale každodenné vyčesanie jej prospieva, pretože dodá srsti správny lesk a udržuje ju v dobrej kondícii. Veľký význam má taktiež česanie v období lienenia, čo ocenia najme majitelia foxteriérov chovaných v byte. Pre elegantný vzhľad je dobré zastrihovať prerastenú srsť na krku, zadných nohách a chvoste, pre psa, ktorý je chovaný pre výstavné účely je to nutnosťou. Do pravidelnej starostlivosti patrí i občasná kontrola čistoty zvukovodu, kontrola zubov, na ktorých sa môže vytvárať zubný kameň a pazúriky psa je nutné udržovať v primeranej dĺžke.


Strážne využitie
Pre svoju ostražitosť, odvahu a temperament býva foxteriér veľmi dobrým strážcom domu. Pre jeho veľkosť ho nie je možné považovať za skutočného ochrancu, ale na nevítaného návštevníka vždy hlasite upozorní.



Vhodné športy
Agility


Najčastejšie nemoci
Predispozícia k progresívnej atrofii sietnice, vrodená hluchota u bielych jedincov


Zvláštnosti plemena
Tento pôvodne lovecký pes je dnes veľmi často chovaný v roli spoločníka človeka. Jeho majiteľ by však nikdy nemal zabúdať, že foxteriér má vrodený lovecký pud, ktorý môže priniesť veľa neočakávaných a nie príliš príjemných situácií.



Príprava na výstavu
Okrem bežnej prípravy, ako je znalosť výstavného postoje a dokonalá chôdze na vodítku, je potrebné do výstavného kruhu potrebné upraviť vzhľad tohoto psa. Aj keď má hladkosrstý foxteriér srsť krátku a hladkú, na niektorých častiach tela mu prerastá, a je nutné ju upraviť strihaním. Strih je nenáročný a dá sa previesť i jeden deň pred konanou výstavou. Strihanie sa prevádza strihacím strojom na psy a odstraňuje sa prerastená srsť na krku, zadných končatinách a chvoste, kde vytvára praporce. Pre dokonalý vzhľad sa efilačnými nožničkami upravuje prechod medzi srsťou strihanou a nestrihanou.


Výživa šteňaťa
Šteňa potrebuje pre svoj správny vývoj kostry a svalstva vyváženú, kvalitnú stravu, ktorá obsahuje i doporučené množstvo vitamínov a minerálnych látok. Rady kompletných suchých krmív od renomovaných výrobcov zahrňujú aj stravu, špeciálne určenú šteňatám, ktorá im zaistí prísun všetkých potrebných zložiek v správnom pomere.



Výživa dospelého psa
V dospelosti keď je už kostra i svalstvo psa dotvorené, strava má v tomto období vplyv na zdravotný stav, kondíciu a kvalitu srsti psa. Je preto nutné vybrať z kvalitných krmív v špecializovaných predajniach. Dá sa vybrať z krmív, ktoré sú určené psom v bežnej záťaži, existujú však aj krmivá pre veľmi aktívne alebo pracovné psy, ktoré sa líšia obsahom niektorých látok.

Výživa starého psa
Psovi v seniorskom veku sa mení metabolizmus a nebýva taktiež tak pohybovo aktívny. Jeho organizmus už nemá také veľké nároky na príjem energie v podobe tukov, ale je potreba zvýšiť príjem vitamínov a minerálnych látok. Vhodné je taktiež nepoužívať krmivo s vysokým obsahom bielkovín, aby sa nezaťažovali ľadviny. Prechod na stravu pre seniori, ktorá je dnes taktiež bežne k dostatiu v špecializovaných predajniach, by mal byť postupný a je dobré psovi dennú dávku rozdeliť do niekoľko menších dávok pre ľahšie trávenie.

bottom of page